Mens Open
Pl Name Club S1 S2 Time
1 Linus Kaisajuntti UWOC 29:45 1 20:30 1 50:15
2 Anthony Squire INT 30:32 2 21:54 9 52:26
3 Peter Forester NOC 31:15 4 21:14 4 52:29
4 Ben Stevens AIRE 31:12 3 21:52 8 53:04
5 Rhodri Buffett SWOC 33:03 6 21:06 3 54:09
6 Andrew Preston SYO 31:31 5 22:57 16 54:28
7 David Schorah DEE 33:24 7 21:24 6 54:48
8 Joe Mercer AIRE 34:48 13 20:59 2 55:47
9 Ralph Street SLOW 34:48 13 21:23 5 56:11
10 Richard Guillaume SYO 34:22 11 21:54 9 56:16
11 Tim Britton WIM 34:51 15 21:40 7 56:31
12 Bill Edwards SPOOK 34:02 9 22:54 14 56:56
13 Tim Tett SYO 33:25 8 23:34 23 56:59
14 Andrew Powell NUOC 34:32 12 22:38 13 57:10
15 Ian Hargreaves KERNO 34:14 10 23:14 19 57:28
16 Edward Louth WAOC 35:22 18 22:36 12 57:58
17 Glen Richardson NOR 35:26 19 22:55 15 58:21
18 David Abrams GO 35:57 22 22:27 11 58:24
19 Charlie Whetham SLOW 35:12 17 23:23 21 58:35
20 Chris Smithard DEE 35:57 22 23:03 18 59:00
21 Andy Hodgson SLOW 35:55 21 23:21 20 59:16
22 Matthias Mahr SLOW 35:11 16 24:31 28 59:42
23 Per Forsberg OUOC 36:34 24 24:29 27 61:03
24 Matthew Rooke UWOC 36:55 25 24:14 25 61:09
25 Andrew Brown SLOW 35:51 20 26:23 31 62:14
26 Matthew Halliday OD 38:12 28 24:20 26 62:32
27 Chris Millard OUOC 39:36 29 22:57 16 62:33
28 Darrell High SO 37:41 26 25:23 30 63:04
29 Josh Beech EBOR 39:56 30 23:29 22 63:25
30 Alasdair McLeod INVOC 39:58 31 24:01 24 63:59
31 John Hartley WSX 41:16 34 25:14 29 66:30
32 Jon Coles CROC 38:03 27 29:21 35 67:24
33 Simon Gardner WAOC 40:32 32 28:54 34 69:26
34 Ian Webb OUOC 41:19 35 28:14 32 69:33
35 Stuart Hooton EBOR 41:10 33 28:39 33 69:49
36 Ian Hewitt OUOC 45:28 39 29:25 36 74:53
37 Alistair Everett AIRE 43:44 36 33:41 37 77:25
38 Simon Branford WIM 45:18 38 39:35 41 84:53
39 Mark Collis DRONGO 49:15 40 36:41 39 85:56
40 Neil Wates DFOK 53:39 43 33:41 37 87:20
41 Martin Yeo SOC 51:02 42 39:27 40 90:29
42 Stephen Granger-Bevan OUOC 56:48 44 46:00 42 102:48
Gareth Alan-williams WSX 44:50 37 mp
Mark Vyvyan-Robinson SLOW 50:45 41 dns
Gareth Buffet SWOC 61:39 45 dns
Womens Open
Pl Name Club S1 S2 Time
1 Liis Johanson OD 27:22 1 22:36 4 49:58
2 Liz Day SLOW 29:36 5 22:02 2 51:38
3 Abi Weeds SLOW 29:18 4 22:32 3 51:50
4 Helen Gardner OUOC 29:37 6 22:39 5 52:16
5 Victoria Stevens AIRE 28:57 3 23:40 9 52:37
6 Jene Hoare ERYRI 28:53 2 24:02 12 52:55
7 Rebecca Roberts SROC 32:16 12 21:47 1 54:03
8 Ekaterina Orekhova OUOC 30:53 8 23:36 7 54:29
9 Anya Crocker DEE 32:17 13 23:20 6 55:37
10 Becky Hoare ERYRI 32:03 10 23:38 8 55:41
11 Anwen Darlington ERYRI 32:05 11 23:48 10 55:53
12 Elspeth Ingleby DEE 30:42 7 25:23 14 56:05
13 Joanna Halliday OD 32:02 9 24:41 13 56:43
14 Blanka Sengerova WAOC 34:03 15 25:55 16 59:58
15 Kitty Bray SN 34:11 16 26:11 17 60:22
16 Alison Crocker OUOC 37:00 20 23:58 11 60:58
17 Sarah Claxton NOC 33:45 14 27:27 18 61:12
18 Alice Bedwell BOK 37:17 21 25:34 15 62:51
19 Katherine Millard OUOC 35:33 18 28:30 19 64:03
20 Alison High SO 36:17 19 29:11 21 65:28
21 Carys Morgan SWOC 38:39 22 28:44 20 67:23
22 Rachel Findlay-Robinson DEE 39:48 25 36:51 22 76:39
23 Lesley Ward SPOOK 39:21 24 37:44 24 77:05
24 Amy Brown EBOR 45:27 26 37:27 23 82:54
Emily Parkin NOC 46:11 27 mp
Hazel Wright MAROC 34:13 17 dns
Clare Howes SO 38:47 23 dns
Veteran Men
Pl Name Club S1 S2 Time
1 Martin Ward SPOOK 18:46 1 16:04 3 34:50
2 Charlie Adams SYO 19:20 2 16:14 5 35:34
3 David Rollins BAOC 20:33 4 15:15 1 35:48
4 Roger Thetford JOK 19:53 3 16:09 4 36:02
5 Kevin Harding HH 21:05 7 15:16 2 36:21
6 Neil Crickmore SO 20:55 5 17:03 8 37:58
7 Phil Marsland SLOW 20:57 6 17:24 10 38:21
8 Alistair Wood AIRE 21:39 9 17:31 12 39:10
9 Gary Walford TVOC 22:54 13 16:23 6 39:17
10 Gavin Clegg WSX 21:48 10 17:32 13 39:20
11 Nigel Bush MV 22:12 11 17:19 9 39:31
12 Paul Thornton CLOK 21:31 8 18:06 15 39:37
13 Mikhail Gryaznevich TVOC 23:04 14 16:55 7 39:59
14 Andy Hemsted HOC 22:18 12 17:47 14 40:05
15 Steve Long TVOC 24:21 18 17:29 11 41:50
16 Robin Smith SOC 23:21 15 20:07 18 43:28
17 Neville Baker TVOC 24:12 16 19:27 17 43:39
18 Bob Cherry AYROC 24:20 17 20:19 21 44:39
19 Noel Schorah DEE 25:20 20 19:23 16 44:43
20 Dennis Hooton EBOR 25:04 19 20:08 19 45:12
21 Mike Smithard DEE 26:15 22 20:49 24 47:04
22 Paul Oates CROC 26:21 23 20:56 25 47:17
23 Tony Carlyle AIRE 26:11 21 21:41 28 47:52
24 Andrew Evans DFOK 28:33 27 21:43 29 50:16
25 Roger Scrutton ESOC 27:09 24 23:08 36 50:17
26 John Worth TVOC 30:13 31 20:09 20 50:22
27 Mike Bray SN 28:37 28 22:26 32 51:03
28 Mike Capper WAOC 30:48 33 20:20 22 51:08
29 Christopher Branford WIM 29:42 29 22:28 33 52:10
30 David Holmes QO 29:47 30 22:35 35 52:22
31 Nev Myers EBOR 28:24 26 24:28 43 52:52
32 John Robinson DEE 32:58 43 20:21 23 53:19
33 Barry Olds KERNO 31:18 36 22:08 30 53:26
34 Steve Brockbank CROC 30:48 33 23:12 37 54:00
35 Roger Lott TVOC 32:10 40 22:18 31 54:28
36 Steve Jones SBOC 32:06 39 22:28 33 54:34
37 Dave Brown EBOR 33:53 45 21:25 27 55:18
38 Peter O'Connell EBOR 31:37 38 24:02 40 55:39
39 Roger Hargreaves KERNO 30:36 32 25:11 45 55:47
40 David Nixon SOC 31:35 37 24:28 43 56:03
41 Mike Elliot MV 33:24 44 23:16 38 56:40
42 Philip Gristwood MV 32:23 41 24:27 42 56:50
43 Gerry Van Hee AIRE 32:52 42 24:18 41 57:10
44 Chris Fry SLOW 34:17 47 23:47 39 58:04
45 Philip Craven DFOK 34:07 46 27:51 47 61:58
46 Peter Guillaume OD 35:56 48 27:25 46 63:21
47 Mike Forrest BOK 36:21 49 29:38 49 65:59
48 David Heale HH 41:34 50 29:00 48 70:34
49 Eric Brown HOC 53:34 52 37:26 50 91:00
50 Vince Roper SLOW 82:15 53 21:06 26 103:21
Chris Starnes MV 49:30 51 mp
Alan Halliday OD mp dns
David Kingdon SAX 27:27 25 dns
Barrie Speake EBOR 30:54 35 dns
Veteran Women
Pl Name Club S1 S2 Time
1 Jane Halliday OD 20:07 1 18:58 2 39:05
2 Woo Allen BAOC 20:58 2 18:35 1 39:33
3 Jackie Chapman SLOW 24:30 4 19:45 4 44:15
4 Frances Hoare ERYRI 25:32 6 19:47 5 45:19
5 Jackie Hallett BOK 24:58 5 20:51 7 45:49
6 Alison Harding HH 27:35 7 19:44 3 47:19
7 Susan Stevens AIRE 23:41 3 24:19 13 48:00
8 Inara Gipsle TVOC 28:56 9 20:46 6 49:42
9 Wendy Carlyle AIRE 31:22 15 21:56 8 53:18
10 Janet Leake EBOR 30:23 12 23:23 9 53:46
11 Jenny Bray SN 30:51 14 23:48 11 54:39
12 Pauline Smithard DEE 32:16 17 23:29 10 55:45
13 Clare Crocker DEE 27:44 8 28:11 19 55:55
14 Susan Crickmore SO 32:43 19 23:59 12 56:42
15 Nicola Gardner WAOC 32:12 16 24:33 14 56:45
16 Lesley Brown HOC 32:21 18 25:30 16 57:51
17 Mary Nixon SOC 29:36 11 30:12 22 59:48
18 Elsie Hargreaves KERNO 34:43 21 27:04 18 61:47
19 Lynn Branford WIM 38:10 24 25:16 15 63:26
20 Louise Sylva DFOK 34:28 20 29:57 21 64:25
21 Clare Claxton NOC 42:10 25 28:14 20 70:24
22 Susan Findlay-Robinson DEE 37:23 23 33:44 23 71:07
23 Pauline Olds KERNO 36:55 22 34:32 25 71:27
24 Anne Darlington ERYRI 46:02 26 26:45 17 72:47
25 Christine King BOK 46:25 27 34:06 24 80:31
Anita Kingdon SAX 30:42 13 dns
Sarah Howes SAX 29:01 10 dns
Junior Men
Pl Name Club S1 S2 Time
1 Kristian Jones SBOC 20:01 1 16:17 2 36:18
2 Peter Hodkinson NOC 21:19 2 16:16 1 37:35
3 Alan Cherry AYROC 22:34 5 16:33 3 39:07
4 Jonathan Crickmore SO 21:41 3 17:27 4 39:08
5 Duncan Birtwistle CLARO 21:55 4 18:34 5 40:29
6 Robert Kelly AIRE 23:40 7 19:49 6 43:29
7 Zachary Field EBOR 26:06 8 21:40 10 47:46
8 Thomas Louth WAOC 28:07 9 20:09 7 48:16
9 Peter Bray SN 28:22 10 20:19 8 48:41
10 Timothy Martin SYO 31:27 11 20:50 9 52:17
11 Callum Crocker DEE 33:03 12 21:51 11 54:54
12 Ben Gill AIRE 34:29 13 25:54 12 60:23
13 Jake Field EBOR 56:10 14 46:33 13 102:43
Robin Tett SYO 22:54 6 mp
Junior Women
Pl Name Club S1 S2 Time
1 Alice Leake EBOR 22:21 2 15:54 1 38:15
2 Rebecca Harding HH 22:17 1 16:09 2 38:26
3 Florence Haines AIRE 25:33 4 21:19 4 46:52
4 Fiona Claxton NOC 25:41 5 21:15 3 46:56
5 Chloe Haines AIRE 23:46 3 24:48 6 48:34
6 Zoe Smithard DEE 26:27 6 27:01 7 53:28
7 Delyth Darlington ERYRI 29:16 7 24:20 5 53:36
8 Hannah Jenkins SBOC 34:09 8 27:55 8 62:04
9 Jessica Appleton CLARO 39:47 10 31:54 10 71:41
10 Bethany Schorah DEE 40:37 11 31:09 9 71:46
11 Cerys Jones AIRE 46:17 12 32:06 11 78:23
Charlotte Myers EBOR 34:56 9 dns