Varsity Match 2010 Results

Summary

  • Men: Oxford 277:09 to 287:49. Winner Matt Halliday (CUOC) in 60:43
  • Women: Oxford 195:49 to 228:49. Winner Anne Edwards (OUOC) in 53:56
  • Alumni: JOK by some
  • JOK Trophy: JOK!

Individuals

Mens A (20) 8.8 km 330 m 25 C

    1     30 Catmur, Ed                   82 JOK                             58:32 
    2      4 Halliday, Matt               91 Cambridge                     1:00:43 
    3      2 Stevens, Ben                 87 Cambridge                     1:04:16 
    4     10 Cherry, Alan                    Oxford                        1:04:51 
    5     11 Lyle, Matt                   88 Oxford                        1:09:59 
    6     13 Webb, Ian                       Oxford                        1:10:50 
    7     12 McLeod, Mark                    Oxford                        1:11:29 
    8     24 Marsden, Jon                 74 JOK                           1:15:34 
    9     25 O'Brien, Ollie               80 JOK                           1:15:58 
   10      1 Bennett, Adam                89 Cambridge                     1:20:55 
   11      3 Windsor, Ben                 90 Cambridge                     1:21:55 
   12     26 Crocker, Alison              84 JOK                           1:29:30 
   13     27 Buxton, Ian                  65 DRONGO                        1:35:34 
   14     36 Huzan, Pete                  64 JOK                           1:39:07 
   15     22 Bean, Richard                   Guest                         1:39:41 
   16     15 Linke, Norbert                  Oxford                        1:52:18 
   17     28 Collis, Mark                 77 DRONGO                        1:52:29 
   18     14 Potesil, Vaclav                 Oxford                        1:56:39 
   19      5 Wong, Tin                    88 CUOC                          1:59:41 

           6 Kung, Alex                   88 Cambridge                          mp 

Mens B (6) 6.6 km 225 m 18 C

    1     23 Beale, Tim                      Guest                           56:15 
    2     33 Covey-Crump, Tony            74 JOK                           1:28:05 
    3     16 Bryant, Mike                    OUOC                          1:33:20 
    4     41 Fulbrook, Alexander             OUOC                          1:36:30 
    5     34 Smith, Tim                   79 JOK                           1:44:23 
    6     38 Hanstock, David              56 DRONGO                        1:49:05 

Womens A (11) 6.6 km 225 m 18 C

    1     17 Edwards, Anne                   Oxford                          53:56 
    2     18 Bridge, Elizabeth               Oxford                        1:06:57 
    3      8 Rocke, Mairead               91 Cambridge                     1:07:23 
    4      7 Stevens, Vicky               89 Cambridge                     1:11:26 
    5     20 Hanstock, Helen                 Oxford                        1:14:56 
    6     19 Tuomisto, Hanna                 Oxford                        1:17:13 
    7     29 Collis, Blanka               82 DRONGO                        1:30:06 
    8     31 Sinclair, Pauline            74 JOK                           1:48:40 
    9     35 Jones, Christine             84 JOK                           1:57:51 
   10     37 Walton, Heather              62 JOK                           2:01:44 

          32 Manning, Cerys               86 JOK                                mp 

Relays

Long (9) 5.8 km 190 m 16 C

    1      2 Stevens, Ben                 87 CUOC                            34:49 
    2     10 Cherry, Alan                    OUOC                            36:47 
    3     24 Marsden, Jon                 74 JOK                             40:17 
    4     12 McLeod, Mark                    OUOC                            42:01 
    5     11 Lyle, Matt                   88 OUOC                            42:06 
    6     17 Edwards, Anne                   OUOC                            42:41 
    7     13 Webb, Ian                       OUOC                            43:44 
    8      1 Bennett, Adam                89 CUOC                            45:14 
    9     18 Bridge, Elizabeth               OUOC                            55:16 

Medium (10) 4.5 km 165 m 14 C

    1      7 Stevens, Vicky               89 CUOC                            37:09 
    2     22 Bean, Richard                   Guest                           39:56 
    3      8 Rocke, Mairead               91 CUOC                            41:46 
    4     36 Huzan, Pete                  64 JOK                             44:34 
    5     27 Buxton, Ian                  65 DRONGO                          45:38 
    6     28 Collis, Mark                 77 DRONGO                          46:05 
    7     15 Linke, Norbert                  OUOC                            47:32 
    8     19 Tuomisto, Hanna                 OUOC                            50:25 
    9     29 Collis, Blanka               82 DRONGO                          53:07 
   10     20 Hanstock, Helen                 OUOC                            53:30 

Short (8) 2.7 km 115 m 11 C

    1     23 Beale, Tim                      Guest                           21:10 
    2      3 Windsor, Ben                 90 CUOC                            23:05 
    3     33 Covey-Crump, Tony            74 JOK                             26:34 
    4     34 Smith, Tim                   79 JOK                             27:18 
    5     16 Bryant, Mike                    OUOC                            29:58 
    6     31 Sinclair, Pauline            74 JOK                             32:35 
    7     35 Jones, Christine             84 JOK                             37:52 
    8     37 Walton, Heather              62 JOK                             42:04